Обов’язкові аукціони з продажу альтернативної або зеленої енергетики розпочалися з 2020 року. Такі торги проводяться відкрито через систему Прозорро.Продажі. На даний час, як вважають спеціалісти, такий варіант торгів може стати свого роду альтернативою «зеленим» тарифам.

Особливості «зелених» аукціонів

Головною задачею такого виду торгів є знаходження мінімальної ціни, за якою переможець торгів (інвестор) зможе розробити та втілити в життя такий проект. Участь у відкритих онлайн торгах дає можливість встановити ринкову ціну на енергетику завдяки вільній конкуренції учасників між собою. Результатом такої боротьби буде отримання найвигіднішої вартості електроенергії для споживачів.

Система Прозорро.Продажі характеризується такими принципами: рівністю умов для усіх учасників торгів, прозорістю та відкритістю аукціонів, відповідальністю за результати змагань. Планується проведення таких аукціонів раз на півроку: в квітні та у жовтні. Переможець торгів, який запропонує найвигіднішу для кінцевих споживачів вартість кВт/г, отримає підтримку держави в сфері проектування станції ВДЕ. Про все це в деталях можна прочитати тут https://sale.uub.com.ua/ru/filter/green-energy.

Особливістю «зеленої» енергії є її екологічна безпека та дешевизна, тому на зараз вона набирає особливої популярності. На сьогодні в Україні «зелена» енергія займає лише 2% від загального обсягу, але через якісь 10-15 років її частка збільшиться до 25%.

Види «зелених» аукціонів

Такі торги будуть відрізнятися між собою видом генерації. «Зелені» аукціони будуть проводитися на «вітер» та на «сонце». Варто знати, що значення вартості кВт/г повинно відповідати діючому законодавству, що регламентує діяльність в сфері «зелених» тарифів.

Особливістю таких торгів являється введення 10-річної програми (з 2020 по 2030 рік). Буде здійснюватися поступове зменшення порогової потужності. Для виробників електроенергії з альтернативних джерел участь в онлайн торгах відкритого типу буде добровільною.

Визначення переможця

Головним критерієм визначення переможця є ціна. Мінімальний лот складає 10 МВт потужності для сонця, то 20 МВт – для вітру. Так як торги проводяться відкрито та прозоро, переможець буде визначений чесно.

Розвитку ринку «зеленої» енергії в Україні будуть сприяти електронні відкриті торги, що проводяться без корупції та тіньових схем. Для того щоб зелені тарифи на електроенергію можна було зменшити, обсяг її виробництва повинен збільшитися. Також дуже важливо забезпечити зниження вартості такої енергії для кінцевих споживачів.На цьому сайті sale.uub.com.ua можна ознайомитися з усіма видами лотів, що представлені в системі Прозорро.Продажі та дізнатися більше про «зелену» енергію та її перспективи. Якщо цей ринок буде розвиватися й далі, то вже через якісь 15 років наша країна зможе перевести близько 25% від загальної енергії в «чисту». А для розвитку цього сектору економіки дуже важливо, щоб аукціони проводилися відкрито, чесно та прозоро.